محصولات رزینی

سمباده زدن رزین ها

نکات آموزشی و راهنمایی برای سمباده زدن سطوح رزین اپوکسی

پس از پخت رزین ، قطعات رزین اپوکسی کاملاً آماده شده نیستند: بدون سمباده زدن سطوح ، در بسیاری از موارد آنها هنوز درخششی را که می توانند داشته باشند، ندارند. در این مقاله می خواهیم برای شما توضیح دهیم که از چه موادی می توانید برای سمباده زدن رزینی اپوکسی استفاده کنید و چه مواردی را باید در نظر بگیرید.

مشکلات احتمالی در سمباده زدن رزین

در طول پخت ، رزین ریخته گری که در ابتدا به صورت مایع است، پس از مدت زمان مشخص به ماده بسیار سخت تبدیل می شود. بنابراین سمباده زدن این سطوح سخت به هیچ وجه آسان نیست. به دلیل سختی رزین ، کاغذهای سمباده مورد استفاده گاهی اوقات خیلی سریع کند می شوند، به طوری که باید مرتباً تمیز شود یا سریع جایگزین شود. برای کاهش مصرف کاغذ سمباده ای، توصیه می کنیم سطوح رزین اپوکسی را مرطوب کنید و از سمباده ضدآب استفاده کنید.

نکته: شما فقط در صورت خشک بودن رزین باید سطح آن را مرطوب کنید. به عنوان یک قانون سرانگشتی، شما باید حداقل ۲ روز پس از ریختن رزین صبر کنید.

برای خرید رزین سنگ می توانید به این بخش مراجعه کنید.

سمباده زدن سطح خشک یا سطح مرطوب؟

بر اساس تجربه، ما توصیه می کنیم سطح را مرطوب کرده و از سمباده ضدآب استفاده کنید. دلایل خوبی برای این کار وجود دارد: کاغذهای سمباده وقتی بر روی سطح مرطوب استفاده می شوند ، معمولاً برای مدت زمانی طولانی تر قابل استفاده هستند.. همچنین فرآیند سمباده زدن بلافاصله زبری های جزئی سطح را از بین می برد و به دلیل رطوبت ، گرد و غبار کمتری در هوای اتاق ایجاد می شود.

با این وجود ، ممکن است استثنائاتی وجود داشته باشد که در آن  استفاده ازسمباده خشک نتایج بهتری به دست آورد. به عنوان مثال ، ما سمباده زدن خشک را برای قطعاتی که از چوب یا مواد حساس به رطوبت ساخته شده اند ، توصیه می کنیم. آب مورد استفاده برای مرطوب کردن، چوب را متورم می کند و باعث ایجاد لکه های دائمی در چوب می شود.

برای خرید قالب سیلیکونی می توانید به این بخش مراجعه کنید.

با این وجود ، دلایل دیگری وجود دارد که بیشتر به نفع سمباده مرطوب است. سمباده خشک هنگام ساییده شدن، گرمای اصطکاک زیادی ایجاد می کند. اگر این گرما از مقدار مشخصی بیشتر شود، ممکن است سطح رزین شل شده و در نتیجه سطح غیر یکنواختی را ایجاد کند. در صورت بروز این مسئله ، بازگرداندن درخشش به این سطح رزین آسیب دیده دشوار یا حتی غیرممکن است. با وجود محصولات مختلف موجود در بازار ، این نقطه حساس دما می تواند از لحاظ ارتفاع یا عمق بسیار متفاوت باشد. بنابراین استفاده از سمباده مرطوب ریسک کمتری دارد. از این گذشته ، این روش همیشه نسبت به سمباده خشک گرمای کمتری تولید می کند.

نکته دیگر، تشکیل گرد و غبار است که که نباید آن را دست کم گرفت. در سمباده خشک ، این گرد و غبار با آب پیوندی ندارد ،و بیشتر در هوا پخش می شود. با این حال ، گرد و غبار ناشی از سمباده زدن رزین اپوکسی، سرطان زا محسوب می شود. به همین دلیل ، همیشه باید با پوشیدن ماسک ، از سلامت خود در هنگام استفاده از سمباده خشک محافظت کنید.

برای خرید رزین می توانید به این بخش مراجعه کنید.

به طور خلاصه مزایا و معایب استفاده از سمباده مرطوب را بیان می کنیم:

مزایای سمباده مرطوب:

  • در سمباده زدن مرطوب معمولاً عملکرد بالاتری نسبت به سمباده زدن خشک حاصل می شود. آب مورد استفاده باعث شستشوی ذرات ماده ساییده شده از سطح آن می شود. این همچنین از کاغذ سمباده محافظت می کند و باعث ماندگاری بیشتر آن می شود.
  • در سمباده زدن مرطوب ، هیچ گونه گرد و غبار در هوا پخش نمی شود. بنابراین این روش به دلایل بهداشتی از سمباده خشک بهتر است.

معایب سمباده مرطوب:

  • در سمباده زدن مرطوب ، گرد و غبار تولید شده توسط آب جذب می شود. برای جلوگیری از کثیفی محیط کار ، باید محل کار خود را با یک ورق پلاستیکی محافظ یا با یک برزنت محکم بپوشانید.
  • از آنجا که چوب به دلیل رطوبت متورم می شود ، قطعات چوبی که در رزین ریخته گری قرار دارند نباید در صورت امکان توسط سمباده مرطوب صاف شوند. برای مواد دیگری هم که در تماس با آب ، مانند چوب متورم می شوند ، استفاده از سمباده مرطوب توصیه نمی شود.

برای خرید میز رزینی به این بخش مراجعه کنید.

خصوصیات کاغذ سمباده ضد آب چیست؟

برای سمباده زدن مرطوب ، شما نیاز به کاغذ سمباده مقاوم در برابر آب دارید. این کاغذ مخصوص از یک لایه کاربید سیلیکون ساخته شده است. در اصل شما می توانید کاغذ سمباده ضد آب را در مقیاس های بین ۶۰ تا ۴۰۰۰ بدست آورید ، اما یک مقیاس بسیار درشت می تواند خراش های کاملاً عمیقی در هنگام ریختن رزین ریخته گری ایجاد کند ، که برداشتن آن بسیار مشکل است.

بنابراین ، هنگام سمباده زدن ، باید از مقیاس ۱۲۰ شروع کنید و سپس به آرامی از یک مقیاس ظریف تر استفاده کنید. صاف کردن رزین اپوکسی هنگامی است که در نهایت از خمیر جلا دهنده ای با ذرات بسیار ریز استفاده می شود. با این کار می توانید به کار خود جلوه خاصی ببخشید.

نکات مهم در مورد سمباده زدن مرطوب

سمباده زدن مرطوب رزین اپوکسی بیشتر با دست انجام می شود. اگر از سمباده برقی استفاده می کنید کنترل کمتری بر روی سمباده زدن دارید و علاوه بر این تحت هیچ شرایطی نباید خطر برق گرفتگی از طریق آب مورد استفاده را دست کم بگیرید. با این حال ، جایگزین سمباده برقی برای کار روی سطوح بزرگتر ، سمباده کردن توسط هوای فشرده است.

برای راحتی سمباده زدن، استفاده از پد بر روی سمباده برای کنترل راحتتر سمباده توصیه می شود.

کاغذ سمباده ضد آب متأسفانه سفت است و خم شدن آن دشوار است. اگر می خواهید از آن برای کار بر روی سطوح کاملاً نامنظم مثل مجسمه ها استفاده کنید ، این مسئله مشکل ساز است. در این سطوح معمولاً سازگاری شکل کاغذ ساینده با منحنیهای موجود در سطح دشوار است. با این وجود گزینه های مناسبی نیز برای حل چنین مشکلی وجود دارد: مانند Brite 3m Scotch

برای سمباده زدن مرطوب باید یک ظرف آب به اندازه کافی بزرگ را نزدیک میز کار خود قرار دهید. در صورت سرد بودن دمای محیط می توان از آب گرم استفاده کرد. باید کاغذ سمباده را بر روی سطح با حرکتی دایره‌ای منظم سمباده بزنید.

لازم نیست که حتما کاغذهای سمباده را درون یک ظرف آب فرو کنید تا مرتباً مرطوب شوند بلکه می توانید با کمک یک بطری اسپری پر از آب ، سطح کاغذ سمباده را مرطوب کنید. علاوه بر این ، شما باید هنگام کار به طور مرتب مواد ساییده شده را با پارچه جاذب پاک کنید.

نکته: هنگام اتمام کار سمباده زنی ، باید باقیمانده مواد ساییده شده چسبیده به قطعه کار را پاک کنید. پس از خشک شدن ، برداشتن آنها از سطوح بسیار دشوار است.

 

برای خرید گردنبند رزینی به این قسمت مراجعه کنید.

 

 

سمباده خشک

  • سمباده خشک از نظر تلاش و زمان مورد نیاز هنگام کار با سطوح نسبتاً بزرگ ، مثل میز های رزین اپوکسی راحت تر است. اگر می خواهید از رزین اپوکسی و چوب استفاده کنید ، سمباده خشک باید انتخاب شود.
  • سمباده خشک گرد و غبار زیادی ایجاد می کند که در صورت استنشاق می تواند سمی باشد. بنابراین ، برای محافظت از سلامتی خود هنگام استفاده از سمباده خشک ، همیشه باید ماسک تنفسی بپوشید. علاوه بر این ، محل کار شما باید تهویه مناسب داشته باشد.
  • وقتی از سمباده خشک استفاده می کنید ، از سمباده با مقیاس ۲۰۰ شروع کرده و به مقیاس های ریزتر تا ۱۰۰۰، سمباده خود را تغییر دهید.
  • قبل از تعویض مقیاس مورد استفاده ، باید تمام علائم قابل مشاهده ساییدگی را از قطعه کار خود حذف کنید.

لازم به ذکر است که اگر سطح رزین بعد از سمباده زدن شفافیت لازم را نداشت نیاز به انجام عملیات پولیش رزین می باشد.