محصولات رزینی

چطور محصول رزینی با کیفیت فوق العاده تولید کنیم؟

رزین های ریخته گری که برای کارهای خلاقانه مورد استفاده قرار می گیرند ، محصولات رزینی اپوکسی بسیار ویژه ای هستند که خاصیت خاص آن با کاربردهای آن سازگار شده است. با اطلاعات زیر می خواهیم به شما واضح نشان دهیم که کجا می توان از رزین های ریخته گری اپوکسی استفاده کرد و در هنگام خرید چه نکات مهمی را باید در نظر بگیرید.

برای خرید رزین می توانید به این بخش مراجعه کنید.

راهنمایی برای خرید رزین ریخته گری

رزین ریخته گری یک رزین مصنوعی با ویسکوزیته نسبتاً کم است که از دو جزء تشکیل می شود: رزین واقعی به صورت مایع و یک سخت کننده(هاردنر). پس از مخلوط کردن این دو ماده ، یک واکنش شیمیایی رخ می دهد. این اتفاق نه تنها باعث می شود گرما را آزاد شود بلکه پس از مدت زمان مشخصی رزین کاملاً سفت می شود.

ویژگی ویژه رزین ریخته گری پایداری آن در ضخامت نازک است. این امر باعث می شود تا رزین ریخته گری حتی در کوچکترین شکاف ها و حفره ها نیز نفوذ کرده و آنها را پر کند. با این حال ، حتی رزین با ویسکوزیته کم نیز برای سفت شدن نیاز به زمان دارد.

برای خرید میز رزینی به این بخش مراجعه کنید.

برای هر پروژه ، رزین ریخته گری مناسب آن را بخرید

رزین ها به صورت  محصولات متنوع در اینترنت در دسترس هستند. با این حال ، اینها اغلب با نام های بسیار متفاوت معرفی می شوند. این امر تمایز بین رزین های مخصوص ریخته گری ویژه و سایر رزین های اپوکسی را بسیار دشوار می کند. اگر به دلیل سوء تفاهم ها یا طراحی غلط ترکیب ، رزین نامناسب خریداری شود ، هزینه شما متاسفانه به نتیجه ای نخواهد رسید.

تفاوت بین رزین ریخته گری و رزین اپوکسی (رزین چند لایه)

اینها تفاوت های اصلی بین رزین های ریخته گری و رزین های اپوکسی است:

رزین ریخته گری:

 • ویسکوزیته نسبتاً کم
 • زمان پخت طولانی تر
 • ریخته گری لایه های ضخیم تر در یک مرحله امکان پذیر است

رزین اپوکسی (رزین چند لایه):

 • دارای ویسکوزیته بیشتر از رزین ریخته گری
 • زمان پخت کوتاه تر
 • فقط لایه های نسبتاً نازک تا حداکثر ۲ سانتی متر باید به یکباره ریخته شوند
 • به دلیل پایداری ویسکوزیته، می توان لایه های مختلف رنگ را از یکدیگر بهتر تشخیص داد.

رنگ آمیزی رزین های ریخته گری در رنگ های مختلف

مانند رزین اپوکسی ، رزین ریخته گری شفاف همچنین می تواند با مواد مختلف رنگی مانند رنگدانه ها ، جوهرهای الکلی یا کنسانتره رنگی مخصوص رزین رنگی شود. رزین ریخته گری از رزین اپوکسی نازک تر است و به همین دلیل به آن رزین با ویسکوزیته کم نیز گفته می شود. به همین دلیل است که لایه های مختلف رنگ با سرعت بیشتری با این مواد مخلوط می شوند تا رزین اپوکسی.

محدودیت در ضخامت لایه

از آنجایی که رزین های ریخته گری معمولاً بسیار آهسته تر از رزین های اپوکسی پخته می شوند ، گرمای حاصل از واکنش شیمیایی یکدفعه آزاد نمی شود بلکه در مدت زمان طولانی تری این گرما آزاد می شود. این مزیت را دارد که ضخامت لایه تا ۱۰ سانتی متر را می توان با رزین ریخته گری بدون از بین رفتن کیفیت تهیه کرد.

همواره مسئله افزایش گرما هنگام کار با رزین های مصنوعی باید مورد توجه قرار گیرد. اگر بر خلاف مشخصات رزین ، یک لایه خیلی ضخیم شود یا مقدار خیلی زیادی رزین مخلوط شود ، این می تواند منجر به ایجاد گرمای شدید در مواد( به ویژه رزین اپوکسی) شود. عواقب ناشی از آن می تواند کاهش کیفیت رزین ساخته شده شود. علاوه بر این ، حتی اگر واکنش گرمایی بیش از حد باشد ، ممکن است بخارهای مضر تولید شود. به همین دلیل همواره توصیه می شود که از لباس محافظ و ماسک تنفسی مناسب برای این منظور استفاده کنید.

زمان پخت: با رزین ریخته گری صبور باشید!

برخی از رزین های ریخته گری به مدت زمان یک هفته برای پخت کامل نیاز دارند. این زمان طولانی مزایایی دارد:

 • هنگامی که سطح بزرگ است ، اشیاء را می توان با دقت قرار داد و برای ریخته گری جاسازی کرد.
 • مقادیر بیشتری رزین می تواند به راحتی با رنگ های مختلفی رنگ شود و بدون نگرانی از زمان بندش آن اعمال شود.
 • مدت زمان طولانی تر سفت شدن اجازه می دهد تا حباب های هوای به دام افتاده راحت تر خارج شوند

از رزین ریخته گری برای چه کارهایی می توان استفاده کرد؟

 • تولید میز رزینی
 • تولید جواهرات رزینی
 • پر کردن ترک ها و حفره ها در قطعه های چوبی

برای خرید گردنبند رزینی به این قسمت مراجعه کنید.

نحوه استفاده از رزین ریخته گری

تهیه مواد و آماده سازی محل کار

 • اول از همه ، شما باید تمام مواد کار که موردنیاز است را در دسترس خود قرار دهید
 • با استفاده از مقوا یا فویل پلاستیکی بر روی میز محل کار خود می توانید آن را در برابر گرد و غبار و آسیب ها محافظت کنید
 • به منظور پر کردن قسمت های توخالی در قطعه کارهایی از جنس چوب یا سایر مواد ، سوراخ ها باید تمیز شوند. این تنها راه برای اطمینان از این است که رزین به طور ناگهانی به سمت مکان های ناخواسته جاری نشود یا نشتی رخ ندهد.
 • هنگام ریختن رزین بر روی اشیاء و قطعات چوبی ، ابتدا باید سطوح با یک لایه نازک از رزین اپوکسی مهر و موم شوند.
 • ضروری است که دستورالعمل های سازنده رزین ریخته گری در مورد نسبت اختلاط مورد استفاده و سایر عوامل ایمنی خوانده و مشاهده شود.
 • به دلایل ایمنی ، همیشه باید اقدامات حفاظتی مناسبی انجام شود. این موارد شامل تهویه مناسب در محل کار ، لباس های محافظ مناسب از جمله دستکش نیتریل بی خطر ، عینک ایمنی مناسب و ماسک تنفسی مناسب است.

رزین ریخته گری را با دقت مخلوط کنید

 • با توجه به نسبت اختلاط توصیه شده ، رزین و سخت کننده مناسب را وزن کنید
 • برای چند دقیقه با دقت دو ماده را با هم مخلوط کنید
 • اگر قرار نیست از رزین ریخته گری شفاف به شکل بی رنگ استفاده شود ، رنگدانه های رنگی مناسب اضافه کنید و دوباره کاملاً هم بزنید.
 • مخلوط هم زده را برای مدت کوتاهی بگذارید تا اجازه یابد حداقل برخی از حباب های هوا به خودی خود از آن خارج شوند.
 • حالا مخلوط به دست آمده را درون قالب بریزید.
 • سرانجام ، اجازه دهید حباب های هوای به دام افتاده در مواد به آرامی با استفاده از شعله یا یک خشک کن با هوای گرم خارج شوند.

قرار دادن اشیاء درون رزین

 • ابتدا مقدار کمی رزین در قالب ریخته می شود.
 • در مرحله بعد ، اشیاء انتخاب شده ، با کمک خلال دندان یا اسپاتول چوبی ، روی رزین درون در قالب قرار می گیرند.
 • سرانجام ، قالب با رزین باقی مانده پر می شود تا جبران تراکم مواد که معمولاً در حین پختگی تا حدی اتفاق می افتند ، جبران شود.

چگونه می توان رزین ریخته گری شفاف را واقعا شبیه کریستال شفاف کرد؟

 • استفاده از رزین های ریخته گری با کیفیت بالا از برندهای مشهور
 • فقط رزین ریخته گری بخرید که دارای فیلتر UV مناسب و باکیفیت باشد
 • تا حد امکان از نسبت اختلاط توصیه شده توسط سازنده استفاده کنید
 • برای دستیابی به یک سطح شفاف ، قطعه ریخته گری رزین خود را در انتهای کار به مدت کوتاهی پولیش کنید.

توجه: حتی اگر همه این نکات رعایت شود ، ما نمی توانیم تضمین کنیم که رزین ریخته گری که در پروژه های مختلف از آن استفاده می کنید ، به مرور زمان کمی زرد نمی شود. متأسفانه ، به ویژه تحت تأثیر نور و رطوبت اشعه ماوراء بنفش ، همیشه مقدار مشخصی از کوفتگی و زردی ممکن است رخ دهد.

رنگ آمیزی رزین شفاف ریخته گری

جوهرهای پایه الکلی

جوهرهای الکلی به دلیل غلظت زیاد و مقدار زیاد رنگدانه های رنگی که در آن وجود دارد ، می توانند نسبتاً کم مصرف شوند. تنها چند قطره معمولاً برای رنگ آمیزی رزین ریخته گری کافی است. با این حال ، این مقدار نه تنها به جوهرهای پایه الکلی ، بلکه برای آنهایی که به صورت پایه آبی هستند نیز صدق می کند.

با این حال ، هنگام استفاده از جوهرهای حاوی الکل نیز معایبی نیز وجود دارد: متأسفانه این رنگها به خصوص از نظر نور مقاوم نیستند. بنابراین اگر می خواهید از رزین خود برای پروژه هایی استفاده کنید که بعداً به طور منظم در معرض نور ماوراء بنفش قرار می گیرند ، باید در استفاده از جوهرهای الکلی برای رنگ آمیزی تجدید نظر کنید. با این وجود ، می توانید با جوهرهای الكلی به جلوه های رنگی خاصی دست یابید ، زیرا به عنوان مثال در فرم هنری به نام پتری آرت ، ضروری هستند. متأسفانه ، هیچ جایگزینی( به همان اندازه مؤثر) هنوز ایجاد نشده است که از نور بیشتری برخوردار باشد.

برای خرید قالب سیلیکونی می توانید به این بخش مراجعه کنید.

رنگ آمیزی رزین ریخته گری با رنگپاش

این رنگ ها در واقع همیشه بر پایه آب هستند و به عنوان رنگ های اکریلیک یا رنگ های پایه آبی در دسترس هستند.

بر خلاف سایر رنگ های اکریلیک یا رنگ های پایه آبی ، رنگدانه های رنگ موجود در نقاشی با رنگپاش بسیار ریز ساختار و بسیار روان است و به طور کلی آنها اغلب برای رنگ آمیزی رزین های ریخته گری استفاده می شوند.  متاسفانه رنگهای رنگپاش در مقایسه با سایر رنگهای آکریلیک یا پایه آبی نسبتاً گران هستند.

پودر رنگدانه به عنوان رنگ کننده

از پودر رنگدانه خالص نیز می توان برای رنگ آمیزی رزین های ریخته گری بسیار مناسب استفاده کرد. اما شما باید قبل از افزودن سخت کننده ، پودر رنگدانه را با رزین ریخته گری مخلوط کنید. معمولاً در هنگام استفاده از رنگدانه های خالص حداقل دوز کافی است.

رنگدانه ها را می توان در انواع مختلف، از رنگ های براق فلزی گرفته تا رنگ های مات پیدا کنید. توصیه می کنیم هنگام انتخاب رنگدانه های خود توجه زیادی به قیمت نکنید و فقط محصولات باکیفیت از تولید کنندگان برندهای شناخته شده را تهیه کنید. به این ترتیب می توانید اطمینان حاصل کنید که آثار هنری رزین ریخته گری شما حتی پس از گذشت چند هفته و ماه همچنان با رنگ های درخشان و ساختار رنگی پایدار وجود خواهد داشت.

میزان سختی سطح:

به طور کلی سطوح رزین های اپوکسی معمولاً بسیار سخت تر از سطوح رزین های ریخته گری است. با این حال ، سختی پایین رزین های ریخته گری لزوماً نباید مشکلی در سمباده زدن رزین ها ایجاد کند. در مقابل ، بسته به پروژه ، حتی اگر سطح به دلیل سختی پایین تر ، امکان سازگاری معینی با سایر مواد مانند چوب یا شیشه را داشته باشد ، حتی می تواند به نفع پروژه باشد.

به عنوان مثال چوب بسته به رطوبت و دما می تواند متورم یا منقبض شود. بنابراین باید برای هر پروژه امکام تورم یا منقبض شدن چوب باید بررسی شود. استفاده از رزین اپوکسی برای یک میز یا سایر سطوح که در معرض فشار مکانیکی شدید قرار دارند، گزینه مناسبی است. با این وجود ، می توان از رزین ریخته گری استفاده کرد و در نهایت یک لایه سخت از رزین اپوکسی به عنوان روکش بر روی میزهای چوبی قرار داد.

در صورت وجود حباب های هوا در رزین اپوکسی چکار باید کرد؟

هر دو نوع رزین های ریخته گری و رزین های اپوکسی عموماً از لحاظ احتمال ایجاد حباب های هوای به دام افتاده مستعد هستند. از لحاظ تئوری ، این حباب های هوا می توانند هنگام کار با رزین اپوکسی از لایه های نارکتر ، خیلی سریعتر و راحت تر نسبت به لایه های ضخیم تر خارج شوند. از لحاظ ایجاد حباب، رزین های ریخته گری نقطه ضعف بزرگی دارند، از آنجایی که زمان سفت شدن رزین بالایی دارند ، حباب های هوا می توانند مدت طولانی تری درون رزین باقی بمانند که نقطه ضعف بزرگی محسوب می شود.

نکته: اگر با سطوح متخلخل مانند چوب کار می کنید ، این خطر وجود دارد که حباب های هوای موجود در چوب به درون رزین فرار کند. اگر در مرحله اول این سطوح با یک لایه نازک از رزین اپوکسی مهر و موم شوند ، می توان از فرار حباب های هوا به داخل رزین جلوگیری کرد.

چگونه می توان رزین اپوکسی را دقیقاً وزن کرد و به راحتی مخلوط کرد؟

ما توصیه می کنیم از ترازوی دیجیتال برای تعیین وزن رزین و سخت کننده استفاده کنید.

ایمنی همچنان اولین کار هنگام کار با رزین است

اگرچه اکثر رزین های مصنوعی پس از پخت کامل کاملاً بی ضرر هستند ، اما مطمئنا در حین سفت شدن دارای خطراتی هستند. بنابراین هرگز نباید اجازه دهید رزین مایع یا اجزای پوست شما تماس مستقیم داشته باشد. از این رو استفاده از دستکش نیتریلی عاری از سوراخ و ترک ضروری است. همچنین باید از عینک ایمنی مناسب استفاده کنید. حتی اگر محل کار شما دارای تهویه مناسب است ، توصیه می کنیم برای محافظت در برابر بخارات سمی از ماسک تنفسی استفاده کنید.