محصولات رزینی

چرا رزین کدر میشود؟

به احتمال بسیار بالایی شما یک هنرمند حرفه ای یا مبتدی هستید که با مشکلات رایج رزین دست و پنجه نرم می کنید و به دنبال کشف و یافتن علل بروز این مشکلات در رزین هستید.

امروزه به علت گسترده تر شدن بازار کار با رزین تعداد بسیاری از هنرمندان تولید و ساخت صنایع دستی به سمت رزین نیز کشیده شدند و برای تزئین و افزایش زیبایی ظاهری محصولات خود از رزین استفاده می کنند.

کاربرد های رزین بسیار فراوان هستند از جمله: ساخت اکسسوری و زیورآلات، ساخت میز ها و صندلی ها وسایر محصولات چوبی، ساخت تابلو های شیک و مدرن، ساخت قطعات ساختمانی قایق های کوچک و بزرگ و سایر موارد.

 

اگر وارد مرورگر و یا اینترنت شوید شاهد سرچ های بسیاری زیادی می شوید که اکثر آن ها علل و دلایل خراب شدن رزین و یا علل ایجاد مشکلات در رزین و مشکلات کار با رزین اپوکسی  هستند.

این جست و جو ها و سرچ ها شامل:

چرا رزین کدر می شود؟

علت زرد شدن هاردنر و رزین

چرا رزین خشک نمی شود؟

چرا رزین زرد می شود؟

علت داغ شدن رزین

براق کننده رزین اپوکسی چیست؟

ساب و پولیش رزین اپوکسی

و سایر موارد.

 

برای تمام این علل و مشکلات راه حل هایی موجود می باشد و علت بروز این مشکلات بستگی به شرایط نگه داری، میزان دما و اکسیژن و سایر موارد می باشند.

در ادامه این مقاله می خواهیم به خوبی علل کدر شدن رزین را بررسی کنیم.

 

بسیاری از هنرمندانی که با رزین کار کردن با مشکل کدر شدن رزین روبرو شدند. کدر شدن رزین برای افراد مبتدی و تازه وارد در این حوزه و برای افراد حرفه ای و سابقه دار نیز بوده است.

رزین قیمت نسبتا بالایی دارد و در صورت کدر و سفت شدن رزین و یا گذشت تاریخ انقضای آن شاید دور ریختن رزین کار نا خوشایندی برای رزین کاران باشد.

 

حالا سوال اینجاست که چرا و به چه علت رزین کدر می شود؟

 

علت کدر شدن رزین و یا تغییر رنگ آن و سفید شدن رزین به تغییر دمای نا گهانی و شدید فضایی که رزین در آن قرار دارد بستگی دارد.

علت دیگر کدر شدن رزین به دمای خود رزین بستگی دارد که به صورت ناگهانی و یهویی رزین دمای آن تغییر کند.

شاید رزین را به صورت نا گهانی از یک فضا و هوای گرم به یک فضای سرد و خنک منتقل کنید و یا آن را از فضای سرد و خنک به فضای گرم منتقل کنید.

 

برای استفاده از رزین قبل از ترکیب رزین با هاردنر در ابتدا باید به صورت جدا جدا رزین و سپس هاردنر را در درون آب گرم در دمایی حدود 50 درجه سانتی گراد قرار دهید و سپس ده دقیقه زمان بگیرید و فرصت بدهید تا رزین و هاردنر شما گرم شوند و در آخر آن ها را از آب گرم خارج کنید و زمان بدهید تا دمای رزین و هاردنر شما با دمای محیط و فضای که در آن قرار دارند یکسان شود و بعد از آن می توانید از رزین و هاردنر خود استفاده کنید.

______________________________________

 

یک نکته ای وجود دارد که در موقع قرار گیری رزین و هاردنر در ابتدا باید از چفت و بست بودن درب قوطی ها و یا درب ظرف های رزین و هاردنر مطمئن شوید و سپس آن قوطی های مواد شیمیایی را در درون آب قرار دهید. در صورت باز بودن درب های قوطی ها و ورود آب به مواد رزین و هاردنر، رزین و هاردنر شما خراب می شود ک کارایی خود را از دست می دهد و دیگر نمی توان از آن ها استفاده کرد.

 

اگر به هر دلیلی آب درون رزین و یا هاردنر رفت و رزین و هاردنر شما کدر شدند دیگر هیچ قابلیتی ندارند و نمی توان از آن ها هیچ استفاده ای کرد و در صورت استفاده از آن ها با شکست روبرو می شوید و فقط کار خود را سخت تر می کنید.

اگر درب های قوطی ها بسته و کاملا کیپ و چفت بود و با این حال نیز رزین شما کدر شد باید این را بدانید که رزین شما تاریخ انقضای آن گذشته است و با این حال نیز نمی توان از آن برای هیچ کاری استفاده کرد.

 

 

حالا اگر در فصل زمستان درب قوطی رزین را باز کنیم و رزین سفت و خشک شده چه کنیم؟

در فصل زمستان به علت برودت هوا و سرد شدن فضا رزین سفت و یا به اصطلاحی کریستالیزه می شود و یا به قول عده ای رزین شکرک می زند و رنگ رزین کدر و تیره می شود.

در این حالت هیچ نگران نباشد و راه کار و راه های بسیار ساده و کاربردی را به شما می دهیم.

رزین وقتی کیفیت بالایی داشته باشد در فصل زمستان و برودت هوای زمستانی سفت و کریستالیزه و تیره و کدر می شود. پس سفت شدن و تیره رنگ شدن رزین در فصل زمستان خبر از کیفیت عالی و بالای رزین می دهد.

 

راه کار های رفع سفتی و کریستالیزه شدن و تیرگی و کدری رزین:

یکی از اصلی ترین راه های رفع سفتی و کدر شدن رزین،  دمای اتاق و یا محلی که رزین در آن قرار دارد، می باشد.

باید دمای اتاق و یا محل کار که رزین در آن موجود می باشد را به درجه ی معتدل رو به گرم و یا در دمایی معادل دمای 20 درجه سانتی گراد تا 25 درجه سانتی گراد قرار داد. دمای معتدل و مناسب باعث رفع سفتی و کدری رزین می شود.

پس اولین قدم برای رفع سفتی و کدری رزین دمای محل کار و دمای خود رزین می باشد.

اگر از رزین برای تولید و ساخت محصولات چوبی همچون میز و صندلی استفاده می کنید و یا برای تولید و ساخت زیورآلات استفاده می کنید باید متناسب با نوع رزین ابعاد فضای کاری را بزرگ تر و کوچک تر کنید و دمای اتاق را گرم و یا روبه گرم نگه دارید. و از تغییرات ناگهانی دمای فضا به شدت جلوگیری کنید.

 

رزین اپوکسی را فصل زمستان گرم کنید تا تیرگی حاصل شده از برودت هوا و سفتی رزین از بین برود. در گرم کردن رزین دقت کنید نباید برای مدت زمان طولانی در آب گرم بماند و یا در حرارت بالایی قرار بگیرد چون رزین شما در این حالت دچار حالت خشک نشدن می شود.

 

امروزه با پیشرفت علم و استفاده بالا از رزین و آشنایی با ویژگی های آن تعداد بسیار زیادی از محصولات و مواد ها برای رفع مشکلات رزین و یا برای جلوگیری از ایجاد مشکلات رزین تولید شده اند،  که وجود آن ها کار را برای رزین کاران بسیار راحت کرده است و باعث شده است که رزین کاران با کمک این محصولات و عناصر برای رفع مشکلات رزین استفاده کنند.

 

نگه داری صحیح از رزین باعث کاهش احتمال تیرگی و کدری رزین می شود. پس برای کار با رزین از رزین به خوبی نگه داری کنید و نگذارید در فضای باز قرار بگیرد چون در صورت تماس مستقیم رزین با اشعه های همچون نور خورشید و یا اشعه ماورا بنفش و… دچار مشکلات جدی می شود.

همان طور که ورود آب به رزین باعث تغییر رنگ شفاف و درخشان رزین می شود، نور خورشید و اشعه های ماورا بنفشه و یا اشعه های دیگر باعث زرد شدن رنگ رزین می شوند و کار استفاده از رزین را برای هنرمندان رزین کار سخت می کنند.

لازم به ذکر است که زردی  کم و اندک در هاردنر طبیعی است و باعث ایجاد مشکلات جدی برای رزین نمی شود. اما رزین یک مواد شفاف و براق و درخشان می باشد و تغییر رنگ آن به رنگ زرد تیره و یا نارنجی خبر از خرابی و از دست دادن قابلیت استفاده از آن را می دهد.

اگر هاردنر رنگ آن تغییر کرد می توانید اندکی از آن را با رزین ترکیب و مخلوط کنید اگر مشکلی برای رزین شما ایجاد نشد می توانید از آن با خیال راحت استفاده کنید.

 

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد مشکلاتی جدی در رزین می شود عدم ترکیب و مخلوط شدن رزین و هاردنر می باشد. رزین و هاردنر باید به صورت و طبق دستوری که نوشته شده ترکیب و مخلوط شوند و با ید به صورت کامل این دو نوع مواد ترکیب شوند به طوری که نمی توان یک مقدار اندک و ریز را بدون ترکیب مشاهده کرد.

در صورت ترکیب و میکس درست و صحیح با نسبت و مقدار درست ترکیب رزین و هاردنر دچار مشکلات خشک نشدن نمی شوند و یا حباب نمی گیرند و رنگ آن ها پس از خشک شدن به زردی و یا کدری تبدیل نشود.

 

راه حل هایی که در این مقاله ذکر شدند از معروف ترین و ساده ترین راه حل های ممکن بودند که افراد بدون نیاز به ترکیب هیچ مواد دیگری به راحتی از رزین و هاردنر خود نگه داری کنند و سلامت رزین و هاردنر خود را تامین کنند.

در صورت نگه داری صحیح و درست از مواد رزین و هاردنر شما مجبور به دور ریختن رزین و هاردنر نمی شوید و پول خودتان را هدر نمی دهید.

البته عده ای از هنرمندان حرفه ای و پر تجربه از رزین و هاردنر زرد برای تولید و خلق اثر های هنری زیادی نیز استفاده می کنند. البته از رزین زرد رنگ شده برای کار های رنگی بیشتر استفاده می کنند، چون ترکیب رزین با رنگ های مصنوعی و یا عناصر تزئینی مختلف باعث خنثی شدن رنگ زرد رزین می شود

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments