محصولات رزینی

چرا رزین زرد می شود؟

علت زرد رنگ شدن رزین چیست؟ و چه عاملی باعث می‌ شود که رزین ما به رنگ زرد تبدیل شود؟ همه کسانی که با رزین کار کردن با مشکلاتی همچون: زرد شدن رزین مواجه شدند و برای رفع زردی رزین و یا کشف دلایل و عوامل زرد شدن رزین به دنبال راه حل بودند.

اگر بخواهیم از رایج ترین و بارز ترین مشکلات کار با رزین صحبت کنیم، زرد شدن رزین یکی از بارز ترین مشکلات و اتفاقات وجود در کار با رزین می باشد. رزین یک محصول پر استفاده بسیار شفاف و درخشانی می باشد که دارای مایع رنگی می باشد به رنگ زرد نمی باشد. اما به دلیل ایجاد یک سری مشکلات و اتفاقات و عوامل مختلف رزین ما به رنگ زرد تبدیل می شود.

عوامل زیادی هستند که در تبدیل رنگ رزین موثر می باشند و می خواهیم در این مقاله راجع به دلایل زرد شدن رزین صحبت کنیم.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که با رزین کار کردید و رزین شما به رنگ زرد تبدیل شده باشد. می‌ توانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و علت و چرایی زرد شدن رزین را کشف کنید.

در ابتدا این مقاله تمام مشکلات کار با رزین را به صورت تیتر وار بررسی کنیم و سپس دلایل تبدیل رنگ رزین به رنگ زرد را به صورت مفصل و واضح بررسی کنیم.

 

رایج ترین و بارز ترین مشکلات کار با رزین اپوکسی:

  • زرد رنگ شدن رزین
  • خشک شدن رزین
  • رزین سفت شده
  • فینیشر رزین
  • چرا رزین خشک نمی شود و سایر…

رزین یک مواد دو جزئی می باشد. رزین معمولا با هاردنر ترکیب می شود و رزین و هاردنر دو محصولی هستند که مکمل هم دیگر می باشند.

 

محصولات زیادی تولید شده اند که به منظور خشک کننده رزین و براق کننده رزین اپوکسی و یا مات کننده رزین اپوکسی مورد استفاده قرار می گیرندو کارایی و عملکرد بسیار خوب و عالیی دارند.

 

چرا رزین زرد می شود؟

زرد رنگ شدن رزین و یا هاردنر در درون شیشه و یا پس از ترکیب شدن و قرارگیری در قالب و حتی پس از خشک شدن اتفاق می‌ افتد و این مشکل یکی از رایج‌ ترین مشکلات کار با رزین می باشد که هم افراد حرفه ای و با مهارت در زمینه رزین کاری و هم افراد مبتدی در این زمینه با این مشکل دست و پنجه نرم می کند. زرد شدن رزین در هر مرحله‌ ای ممکن می باشد چه رزین موجود در بطری و یا قوطی و چه رزین خشک شده.

رزین یک مواد شفاف و درخشانی می باشد و معمولا در حالت عادی رزین شفاف رنگ می باشد و هیچ رنگ زردی ندارد.

تبدیل رنگ رزین به رنگ زرد به چند عامل کلی و مهم بستگی دارد.

 

عوامل تغییر رنگ رزین به رنگ زرد:

  • کهنه بودن اپوکسی
  • اکسید بودن رزین اپوکسی
  • زرد رنگ شدن رزین موجود در ظرف درب دار بسته و…

 

کسانی که علاقه به کار رزین وساخت و تهیه رزین بسیار زیبا و شفاف هستند می توانند با ما تا پایان همراه باشند. و با عوامل تغییر رنگ رزین به صورت مفصل آشنا شوند.

______________________________________________________

 

کهنه بودن رزین:

اگر رزین اپوکسی یک سال از زمان تولید و ساخت آن بگذرد و یا درب قوطی آن باز شود به مدت یک سال به رزین زرد رنگ تبدیل می شود.

اگر رزین درب آن باز شود باید حداکثر به مدت شش ماه از آن استفاده کرددر صورت گذشت شش ما و یا پس گذشت یک سال از تولید آن رزین زرد رنگ می شود و یا دیگر رزین اپوکسی ما خشک نمی شود و حالت مایع به خود می گیرد و کارایی و خصوصیات خود را از دست بدهد.

پس قبل از خرید رزین اپوکسی به تاریخ انقضای رزین اپوکسی به خوبی دقت شود.

 

اکسید شدن رزین اپوکسی:

اکسید شدن رزین اپوکسی یعنی چه؟

در صورتی که رزین اپوکسی در معرض اکسیژن و اکسید قرار بگیرد به رنگ زرد تبدیل می شود و یا در صورتی که رزین درب قوطی رزین باز بماند برای چند ساعت و یا به مدت زمان طولانی و رزین در معرض هوا و جو باز قرار بگیرد رزین ما دچار زردی رنگ می شود.

 

اکسید شدن هاردنر:

هاردنر مکمل دیگر رزین است. هاردنر همانند رزین حساس می باشد و نباید درب قوطی آن برای مدت طولانی باز بماند و یا اینکه در معرض اکسیژن و اکسید قرار بگیرد تا دچار زردی رنگ نشود.

در هنگام خرید به تاریخ انقضا وسال تولید هاردنر نیز بسیار دقت شود. در صورت منقضی شدن هاردنر و ترکیب آن با رزین ممکن است که این ترکیب شیمیایی خشک نشود و یا اینکه به رنگ زرد تبدیل شود.

 

زرد رنگ شدن رزین اپوکسی با در قوطی و یا ظرف در بسته:

گاهی رزین و یا هاردنر شما برای مدت طولانی در معرض اکسیژن و اکسید قرار نگیرد و درب قوطی برای مدت طولانی بسته بماند و باز نشود، باز هم رزین و یا هاردنر شما به رنگ زرد تبدیل می شود. حال علت زرد شدن رزین و یا هاردنر با ظرف در بسته چیست؟

دلیل زرد رنگ شدن رزین و تبدیل رنگ آن دو حالت بیشتر ندارد یا اینکه: درب های این قوطی ها دارای سوراخ های ریزی هستند و اکسیژن به داخل ظرف و به مواد ما نفوذ کرده باشد یا اینکه قوطی و ظرف رزین و یا هاردنر ما در یک مکان و یا فضایی قرار گرفته باشد که دمای آن فضا به شدت در حال نوسان باشد و دما ثبات نداشته باشد و مدام در حال تغییر باشد. بالا رفتن و پایین آمدن یهویی دما و تغییر دمای محسوس نیز  باعث تغییر رنگ رزین می شود.

برای نگه داری از رزین باید رزین را در یک فضا و جایی قرار بدهید که دمای ثابتی داشته باشد و حداقل دمای تغییر رزین بین سه الی پنج درجه سانتی گراد باشد. این بازه تغییر دما مناسب ترین بازه ی دما برای نگه داری از رزین و هاردنر می باشد.

 

رزین اپوکسی پس از خشک شدن چرا به رنگ زرد تبدیل می شود؟ و یا علت تبدیل رنگ و زرد رنگ شدن رزین پس از خشک شدن آن چیست؟

عمده ترین و اساسی ترین علت تغییر رنگ رزین و زرد رنگ شدن آن اشعه ماورا بنفش و اشعه های UV می باشند.

اگر رزین اپوکسی را پس از خشک شدن آن، در معرض مستقیم اشعه ماورا بنفش و اشعه UV  و نور آفتاب قرار بگیرد رنگ آن به مرور زمان به زرد تبدیل می شود. در صورت قرار گیری رزین اپوکسی در معرض اشعه های ذکر شده، حتی اگر رزین را در مکان دیگر قرار بدهیم باز هم به مرور زمان رزین اپوکسی به رنگ زرد تبدیل می شود.

 

آیا هاردنر همانند رزین اپوکسی به رنگ زرد تبدیل می شود؟

هاردنر پس از ساخته و تولید شدن اگر کمی رنگ زرد داشته باشد ایرادی ندارد و طبیعی است. زرد کم رنگ هاردنر پس از ترکیب و مخلوط شدن با رزین شفاف و درخشان می شود و رنگ زرد خود را کاملا از دست می دهد.

اما اگر هاردنر به رنگ زرد تیره و یا به رنگ نارنجی و زرد پر رنگ تبدیل شود، احتمال بسیار بالا هاردنر تاریخ آن منقضی شده است. گذشت مدت زمان انقضای هاردنر سبب تبدیل رنگ هاردنر می شود.

یکی از عوامل دیگر تبدیل رنگ هاردنر قرار گیری در دمای نا مناسب و یا نگه داری در فضای با دمای متغییر می باشد.

وجود این مشکلات در هاردنر سبب خشک نشدن رزین نمی شوند اما برای این که مطمئن شوید که این هاردنر برای رزین شما اثرات منفی ندارد می توانید مقدار و حجم کمی از هاردنر را با رزین مخلوط و ترکیب کنید و شاهد تغییرات رزین شود.

 

 

برای اینکه رزین اپوکسی ما رنگ زرد خود را از دست بدهد چه باید کرد؟ و یا برای رفع زردی رزین اپوکسی چه باید کرد؟

تعداد بسیاری از هنرمندان و رزین کاران حرفه ای که مهارت و تخصص بالایی در کار خود دارند از رزین زرد شده نیز استفاده می کنند. حالا شاید برای شما سوال پیش بیایید که رزین زرد برای چه کاری مورد استفاده قرار می گیرد؟

رزین کاران حرفه ای و ماهر از رزین زرد برای ساخت پیگمنت های رنگی استفاده می کنند. پیگمنت های رنگی به علت هایی که دارند رنگ زرد رزین اپوکسی را خنثی می کنند و در خود می گیرند و ظاهر بسیار جذاب و شیکی به خود می گیرند.

این افراد متخصص و ماهر در کار خود از رزین با کیفیت و شفاف و درخشان برای کار های شیک و بسیار خاص استفاده می کنند.عده ای از کار ها هستند که نیاز به رزین شفاف و درخشان دارند و معمولا برای این کار ها از رزین اصل و با کیفیت بسیار بالا و تازه استفاده می کنند تا کیفیت کار ساخت و تولیدی خود را بسیار بالا ببرند.

از رزین کم کیفیت یا زرد رنگ برای کار های کم کیفیت و یا کار های رنگی استفاده می کنند چون در این کار ها زردی رنگ رزین و یا کیفیت پایین آن چندان اهمیتی ندارد.

 

برای اینکه رزین اپوکسی ما زرد رنگ نشود بهترین گزینه برای ما این است که رزین را در معرض نور مستقیم آفتاب و یا اشعه ماوراء بنفش و سایر اشعه ها قرار ندهیم تا احتمال بسیار بالای زرد رنگ شدن رزین را کاهش بدهیم و به صفر برسانیم.

راه دیگری نیز وجود دارد که با کمک آن می توان از زردی رنگ رزین و هاردنر پیش گیری کرد و یا زردی رنگ رزین را بر طرف کرد. امروزه محصولات بسیاری زیادی وارد بازار فروش شده اند که این محصولات به منظور بر طرف کردن زردی رنگ رزین و یا جلو گیری از زرد رنگ شدن رزین تولید شده اند و بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments