محصولات رزینی

چرا رزین حباب میزند؟

بیشتر هنرمندان تولید و ساخت صنایع دستی به دنبال تولید بهترین و زیبا ترین رزین می باشد. زیبایی رزین به ظاهر آن نیز بسیار بستگی دارد و معمولا ما بین تمام هنرمندان و دوست داران صنایع دستی و هنر، رزین بدون حباب بسیار محبوب و پر طرفدار می باشد.

در ابتدا اول بدانیم که رزین حباب دار چیست؟

رزین یک موادی ژل مانند می باشد که حالتی ما بین مایع و جامد دارد و معمولا بی رنگ و بسیار شفاف می باشد و درخشانی خاصی دارد. رنگ شفاف و براقی آن باعث می شود که هر آن چیزی که در درون مواد رزین باشد، به خوبی دیده شود. اگر مراحل ساخت زرین و یا ترکیب آن با هاردنر و یا مراحل تولید و تهیه یک محصول از رزین به خوبی و به درستی انجام نپذیرد، رزین دچار حباب های ریزی می شود که هر چقدر که حباب ها تعداد بیشتری داشته باشند، ظاهر رزین زشت تر و نا پسندیده تر می شود.

 

کار با رزین نیاز به دانش و مهارت کار با رزین لازم دارد و افرادی که دارای تخصص در کار رزین می باشند می داند که رزین و کار با آن نیاز به حوصله و نگه داری و مراقبت ویژه ای دارد. در کنار سختی  های نگه دار و مراقبت از رزین باید گفت که کار با رزین بسیار آسان می باشد و افراد می توانند به راحتی از رزین استفاده کنند.

 

کار با رزین دارای مشکلاتی نیز می باشد که در صورتی که با رزین بدون دقت و رعایت نکات لازم کار کنید با آن مشکلات رایج رزین مواجه می شوید.

 

رزین یک مواد شیمیایی است که معمولا با مواد هاردنر ترکیب و مخلوط می شود. در صورت عدم نکات لازم در زمان نگه داری و یا استفاده از رزین، کار شما حبابی می شود و یا کدر می شود.

وجود حباب در رزین و یا تغییر رنگ رزین به رنگ زرد و یا تیرگی از مشکلات رایج رزین می باشند. با وجود دانشمندان و افراد متخصص هر مشکلی که برای رزین پیدا شد راه حلی هم کشف شد. برای رفع مشکلات رزین و حفظ زیبایی و ظاهر شفاف رزین محصولات افزودنی و یا دستگاه های خاصی تولید شده اند که در صورت استفاده از آن ها مشکلات رزین تا بیشتر از 90 درصد حل می شوند.

 

افزودنی های ضد حباب در رزین اپوکسی برای از بین بردن حباب تولید شده اند.

رنگ ضد آب رزین پلی استر، حباب گیری رزین با قطره، حباب گیری رزین با رنگ نیز از دسته افزودنی هایی هستند که برای حباب گیری و از بین بردن حباب رزین به کار برده می شوند.

امروزه دستگاه های متنوعی نیز برای حباب گیری تولید شده اند که هر کدام از این دستگاه ها قیمت های بسیار متفاوتی دارند. دستگاه وکیوم رزین از معروف ترین دستگاه حباب گیر رزین می باشد که معمولا توسط کارگاه های تولیدی رزین و هنرمندانی که با رزین کار می کنند بسیار استفاده می شود.

قیمت دستگاه وکیوم رزین  اپوکسی به نوع و برند ساخت دستگاه وکیوم رزین ارتباط تنگاتنگی دارد.

قیمت دستگاه رزین اپوکسی در اکثر سایت های فروشگاهی و یا اپ های اینترنتی و آنلاین همچون: پیج های اینستاگرامی، کانال های تلگرامی، گپ ها و گروه های فروش اپ های اینترنتی، دیجی کالا، با سلام و سایر اپ های آنلاین که محصولات و تولیدات ملی و بین المللی را در اختیار کاربران از سر تا سر کشور قرار می دهند و امکان ارسال در اسرع وقت را برای مشتری های خود فراهم کرده اند.

 

حال می خواهیم بدانیم چه چیزی باعث ایجاد حباب درون رزین می شود و تولید حباب درون رزین تحت تاثیر چه عواملی می باشد؟

____________________________________

______

چرا رزین حباب می گیرد و عامل ایجاد حباب درون رزین چیست؟

 

انواع بسیار زیادی از رزین با مارک ها و کیفیت های بسیار متنوعی تولید شده اند و به همین دلیل است که هنرمندان و متخصصان هر کدام برای تولید یک کالا از رزین، به دنبال بهترین و با کیفیت ترین نوع رزین ها می باشند.

کیفیت رزین به حباب گرفتن آن نیز بستگی دارد. اگر رزین ما بی کیفیت و یا کم کیفیت باشد و از مواد اولیه مرغوب و اصلی تولید نشده باشد حباب می گیرد.

البته لازم به ذکر است که رعایت مراحل کار با رزین به روش های صحیح و درست به ساخت رزین بدون حباب و جلو گیری از ایجاد حباب در رزین به ما کمک می کند.

 

انواع رزین موجود است و رزین ها به صورت غلیظ و رقیق تولید می شوند اگر به دنبال خرید یک رزین با کیفیت و بدون حباب هستید به شما توصیه می شود رزین رقیق را تهیه کنید چون رزین های غلیظ از دسته رزین هایی هستند که مستعد حباب زدن می باشند و آمار حباب زدن رزین های غلیظ بسیار بیشتر از رزین های رقیق می باشد.

 

یکی از عوامل حباب زدن رزین می باشد قرار گیری رزین بر روی یک سطح مرطوب یا خیس می باشد. در حین استفاده از قالب های مختلف برای رزین باید به خشک بودن کامل قالب دقت کنید و بدانید که قالب شما حتی مرطوب نمی باشد. چون وجود رطوبت و یا یک قطره آب باعث حباب زدن رزین می شود و یا باعث می شود که رزین خشک نشود و حالت آبکی را به خود بگیرد.

برای جلو گیری از این مشکل می توانید از طریق حرارت دادن به سطح کار رطوبت موجود در داخل سطح را از بین برد. اگر سطح کار شما چوب است باید مطمئن باشید که درون چوب رطوبتی وجود نداشته باشد چون رطوبت داخلی موجود در سطح کار باعث حباب زدن رزین می شود. بهترین راه حل برای رفع حباب های رزین و رفع و از بین بردن رطوبت سطح کار حرارت دادن به سطح کار و رزین می باشد. می توانید برای حرارت دادن از فندک اتمی استفاده کنید.

نکته دیگر که نیز بسیار مهم می باشد این است اگر سطح کار و درون چوب خشک شود و هیچ رطوبتی نداشته باشد باعث سطح چوب را منافذ گیری کنید و منافذ چوب را به صورت کامل ببندید چون منافذ باز چوب دارای اکسیژن می باشند و  باعث می شوند که رزین در حین قرار گیری بر روی سطح کار حباب های ریزی در خود ایجاد کند.

 

چگونه منافذ سطح چوب را ببندیدم؟

بهترین راه حل و مناسب ترین گزینه برای بستن منافذ رزین این است که رزین و هاردنر را مخلوط کنید و سپس اندکی از ترکیب رزین و هاردنر را بر روی سطح چوب قرار بدهید و زمان بدهید تا سطح چوب با رزین کاملا خشک شوند. برای خشک شدن کامل رزین زمانی به مدت یک الی دو روز نیاز دارید. خشک شدن کامل رزین باعث می شود که شما یک اثر هنری زیبایی با رزین شفاف و بدون حباب خلق کنید.

 

نکته * رزین های اپوکسی معمولا حباب های آن ها بسیار درشت تر و بزرگ تر از رزین های دیگر می باشد.

 

در صورتی که تمام این نکات را رعایت کردید و هنوز رزین شما حباب گرفته باید اقدام به حباب گیری کنید.

البته وجود حباب در رزین و هاردنر تا حدودی طبیعی می باشد اما وجود بیش از حد حباب در رزین باعث خراب شدن کار می شود.

شما می توانید به آرامی ترکیب شیمیایی رزین و هاردنر را هم بزنید تا حباب های موجود در درون رزین به سطح بالا کشیده شوند و سپس پس از کشیده شدن رزین به سطح بالا، می توانید با کمک حرارت و فندک حباب های موجود بر سطح رزین  را از بین ببرید.

برای رفع حباب ها توصیه می شود که از نور آفتاب استفاده کنید چون نور آفتاب باعث کدر رنگ و رزد رنگ شدن و یا سفت شدن بیش از حد و یا عدم خشک شدن رزین می شود.

 

در حین خرید به تاریخ انقضای رزین و هاردنر دقت کنید و حواستان باشد که رزین و هاردنری را تهیه کنید که هر دو از یک مارک و یک شرکت سازنده  باشند. و رزین و هاردنر را به اندازه و مقدار تعیین شده ترکیب کنید و از افزایش مقدار رزین یا هاردنر به صورت خود سر خود داری کنید.

 

از نکات بسیار مهم دیگری که باید در حین استفاده از رزین و هاردنر رعایت کرد این است که دمای رزین و هاردنر را به معتدل نگه دارید و از دادن گرمای بیش از حد به رزین و هاردنر در حین حباب گیری به شدت خود داری کنید.

اگر رزین شما سفت شده است می توانید آن را در درون آب گرم قرار دهید تا سفتی آن از بین برود.

برای نگه داری از رزین و هاردنر به دمای فضا دقت کنید. دمای فضا باید معتدل باشد و دمایی ما بین 20 درجه سانتی گراد تا 25 باشد. دمای رزین و هاردنر باید با دمای فضا نزدیک باشد.

 

از قرار گیری رزین و هاردنر در فضایی که دمای آن ثبات نداشته باشد و مدام در حال تغییر باشد و هی سرد و گرم می شود، خود داری کنید چون دما بر کیفیت رزین و جلو گیری از ایجاد مشکلات در رزین به شدت اثر گذار می باشد.

بیش از اکثر مشکلات کار با رزین به دمای فضا و دمای رزین ارتباط دارد، پس در جا و مکانی با دمای ثابت با رزین کار کنید.

رایح ترین عواملی که باعث ایجاد حباب در رزین می شوند را در بالا ذکر کردیم.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید باشد و به تمام سوالات شما در زمینه مشکلات رزین و علت ایجاد حباب در رزین پاسخ داده باشیم.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments