محصولات رزینی

از کجا قالب رزین بخریم؟

اگر هنرمند یا هنرجو هستید حتما فوت و فن تولید و ساختن اشیای تزئینی را می دانید، اما اگر تازه کار و مبتدی هستید باید برای ساختن هر شیئی از روش های خاص و لوازم مناسبی استفاده کنید تا زحمت شما نتیجه دل خواه را بدهد و هدر نرود. بسیاری از افراد قبل از شروع کاری فکر می کنند انجام آن بسیار ساده و راحت بوده است، در صورتی که هر کاری اصول و روش خود را دارد و نیازمند وسایل خاص کوچک و یا بزرگی است. حتما تا به حال برایتان پیش آمده که به صورت ندانسته و بدون آشنایی با اصول تولیدات دست به انجام کاری بزنید ولی پایان کار همانی نباشد که انتظارش را داشته اید، زیرا در هر حرفه ای یک سری اصول و رمز و رازی هست که باید آن ها به کار بست تا نتیجه مطلوب دل خواه را کسب کنید. علاوه بر اصول و مراحل خاص تولید، برای ساخت هر ماده ای، چه در خانه و چه در صنعت، نیاز به ابزاری ماشینی و یا خیلی ساده تر است تا آنچه که می خواهید را به درستی تولید کنید .

ساختن اشیاء رزینی در خانه نیز مانند تولید و ساختن هر شیئ دیگری نیاز به وسیله ها و مواد خاصی دارد و این طور نیست که بگویید چون در خانه درست می کنم نیازی به ابزار زیاد و خاصی ندارم و حالا همینطوری درستش کنم! خیر، اگر می خواهید نه تنها زحمتتان بلکه هزینه هایی هم که برای خرید رزین کرده اید هدر نرود نیاز به یک سری ابزار مناسب و نه چندان پیچیده دارید. یکی از این ابراز ساده برای ساخت آن ها قالب رزین است که برای انجام درست این کار لازم است. سوالات متداولی در رابطه با این قالب ها در بین مشتریان و هنرجویان وجود دارد مثلا، از چه قالب هایی می توان برای ساخت رزین ها استفاده کرد؟ آیا می توان از قالب های کیک و شکلات برای شکل دهی به این مواد استفاده کرد؟ آیا قالب های مخصوص رزین جنس های مختلفی دارند؟ اگر چنین است، کدام یک از آن ها بهتر و مناسب تر، پر مصرف تر و هم ارزان تر است؟ شکل قالب ها بهتر است چگونه باشد و اما مهم ترین سوال این است که قالب های رزین را از کجا تهیه کنیم؟ به طور متوسط قیمت این قالب ها چقدر است؟ و پس از تهیه قالب ها نیز چگونه آن ها را به کار بگیریم و به بهترین نحوه استفاده کنیم تا کارایی و عمر بیشتری داشته باشند ؟

در پاسخ به سوالی که در مورد استفاده از قالب های کیک برای ساخت رزین ها مطرح شد باید گفت که می توان از برخی قالب های سیلیکونی جنس خوب برای تولید این مواد در منزل استفاده کرد، اما نباید برای پختن کیک و شکلات یا هر مواد غذایی دیگری، مجددا از آن ها استفاده کنید، بنابر این برای اینکه بتوانیم قالب های شیرنی پزی خود را به خوبی حفظ و نگهداری کنیم و هم رزین خود را به شیوه مناسب تولید کنیم، نیاز است قالب مخصوص رزین کاری تهیه کنیم، همچنین برای ایجاد طرح ها و شکل های متفاوت رزین ها نیاز به انواع قالب های بزرگ و کوچک داریم اما از کجا انواع این قالب ها را تهیه کنیم ؟

مانند بسیاری از لوازم دیگر، شما می توانید به صورت اینترنتی انواع مختلف قالب ها را خریداری کنید، از جمله فروشگاه های اینترنتی مانند دیجی کالا و ترب، خرازی اینترنتی هنری، سایت اپوکسی کار و لوکس آرا و رزین دایان و هدیش آرت. همچنین می توانید از خرازی های موجود در بازار ها این قالب ها را تهیه کنید، توجه کنید قیمت این وسایل بسته به طرح، رنگ و جنس، می تواند متغیر باشد و اگر به صورت اینترنتی خرید می کنید باید هزینه پست را به هزینه خریدتان اضافه کنید، بنابر این توصیه می شود برای خرید ابتدا به نیاز ها و سپس به بودجه ای که دارید توجه کنید .

 

همانطور که پیش تر اشاره کردیم به صورت حضوری و یا آنلاین می توانید این قالب ها را خریداری نمایید، اما برای انجام این کار باید با انواع آن ها آشنایی داشته باشید تا علاوه بر خریدی درست، بتوانید محتوای رزین خود را به خوبی از قالب خارج کنید بدون اینکه شکل آن به هم بخورد. انواع قالب های رزین کاری شامل: قالب های شیشه ای، پلاستیکی، لاتکسی و سیلیکونی می باشند که هر کدام مناسب برای انجام کار ها و محصولات خاصی است . قالب های شیشه به نسبت گران تر از بقیه هستند و امکان شکستن و خرد شدن آن ها هنگام کار بسیار بالا است. همچنین شکستن و پخش شدن تکه های این قالب ها هنگام کار کردن به نسبت خطرناک تر می باشد، طوری که برای خارج کردن رزین از داخل قالب نیاز به فشار وارد کردن به قالب دارید اما همانطور که می دانید شیشه ها نسبت به ضربه و فشار مقاوم نیستند و ممکن است شکسته شوند و علاوه بر آسیب وارد کردن به مخلوط رزین شما، باعث بریدگی دستان شما نیز شوند، به همین دلایل این قالب ها به نسبت دیگر قالب ها کنار گذاشته شده اند .

قالب های سیلیکونی و لاتکسی که بیشترین مصرف را در بین قالب ها دارند، مخصوص کار های ظریف مانند ساخت شمع، تکه های کوچک و انواع زیور آلات مانند انگشتر، گردنبند و پلاک و تکه های دست بند می باشند، بسیار نرم و انعطاف پذیر می باشند و به دلیل ساخت وسایل مختلف در طرح های گوناگون، دارای شکل هایی مانند مربع، مستطیل، استوانه، ستاره و دیگر اشکال در اندازه های گوناگون می باشند و به دلیل انعطافی که دارند به راحتی می توان مواد داخل آن را خارج کرد، اما نگهداری از این وسایل نیازمند به رعایت نکاتی است، از جمله: بعد از استفاده از این قالب ها آن ها را با آب و شوینده های رقیق شده شسته و با یک گاز استریل آن را خشک کنید، یادتان باشد هرگز برای شستن این قالب ها از شوینده های قوی و پاک کننده های زبر و فوم مانند و حتی دستمال استفاده نکنید. همچنین بهتر است قبل از شروع کار با قالب ها آن ها را بشویید تا از گرد و خاک موجود در آن ها خلاص شوید، زیرا این ذرات باعث شده رزین به قالب بچسبد و به راحتی از آن خارج نشود و حتی در صورت جدا نشدن دیواره قالب را بکند در نتیجه باعث خرابی آن شود.

از تماس اشیاء تیز و برنده با این قالب ها حتما جلوگیری کنید و سعی کنید به آن ها فشار زیادی وارد نکرده و یا آن ها را نکشید، همچنین از قرار دادن این ابزار در دسترس کودکان جلوگیری کنید. از دیگر معایب این قالب ها، همیشگی نبود آن ها است، زیرا رفته رفته کارایی خود را از دست داده و خشک شده و ترک بر می دارند، به عبارتی این قالب ها پایدار نیستند تنها می توان با روش هایی که پیش تر ذکر کردیم مدت زمان بیشتری از آن ها استفاده کرد. انواع این قالب ها ضخامت های متنوعی دارند، هنگام خرید دقت کنید که هر چقدر ضخامت قالب بیشتر باشد عمر بیشتری دارد و هر چقدر قالب نازک تر باشد ممکن است هنگام خارج کردن مخلوط از آن، قالب شما پاره شود که در این صورت چاره ای جز دور انداختن آن ندارید. دقت کنید که هر چقدر بیشتر از دستگاه های گرم کننده مانند سشوار برای پختن رزین ها استفاده کنید عمر قالب شما نیز کاهش می یابد. قیمت این نوع قالب طیف گسترده ای از ارزان تا گران را در بر می گرد و بسته به کیفیتی که دارند قیمت آن ها متغیر است.

قالب های پلاستیکی مانند قالب های یخ که آن ها را می توانید به راحتی در هر جای بازار پیدا کنید، این مدل قالب ها قیمت کمتری دارند اما بهتر است بدانید آن ها نسبت به سیلیکونی ها و لاتکس ها به طور معمول انعطاف پذیر نیستند و جنس آن ها به نسبت سفت تر است، این ویژگی باعث شده کارایی آن ها را نداشته باشند برای مثال امکان شکستن آن ها هنگام خروج رزین داخل آن بسیار زیاد است، این موضوع را اگر قالب یخ داشته باشید به خوبی درک می کنید که پس از چند مرتبه استفاده و ضربه به آن ها شکسته می شوند. به طور کلی به دلیل عملکرد و کیفیت ضعیف به نسبت کمتری استفاده می شوند و بهتر است هنگام خرید گول قیمت پایین آن را نخورید اما به هر دلیلی اگر مجبورید از این قالب ها استفاده کنید، برای راحت تر خارج کردن ماده داخل آن از مایعات روان کننده استفاده کنید .

به طور کلی هر قالبی را که از هر جایی خرید می کنید، شستن و خشک کردن آن ها را قبل و بعد از کار در لیست باید های خود قرار دهید، همچنین بهتر است بدانید که جنس رزین مصرفی شما در ماندگاری و طول عمر قالب هایتان تاثیر بسزایی دارد .

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments