محصولات رزینی

آیا رزین به پلاستیک می چسبد؟

آیا تا کنون در منزل وسایل رزینی را درست کرده اید؟ از چه وسایلی برای انجام ای کار استفاده می کنید؟ جنس وسیله های که برای انجام این کار استفاده می کنید از چیست؟ برای مثال جنس همزن و قالب های شما از چه ساخته شده است؟ آیا برایتان پیش آمده که این مواد به ابزار کارتان بچسبند و جدا شدن از آن ها سخت باشد؟

داشتن قالب برای تهیه و شکل دهی به رزین ها در بسیاری از موارد الزامی است اما در بازار قالب هایی با جنس های متفاوتی وجود دارند، مثلا شیشه ای، پلاستیکی و سیلیکونی و لاتکسی. شاید برایتان سوال باشد که آیا برای رزین کاری قالب‌های پلاستیکی و یا سیلیکونی مناسب هستند یا خیر؟ از دیگر وسایل مورد نیاز بری رزین کاری داشتن همزنی مناسب است تا اجزای مایعتان به خوبی مخلوط شوند و ترکیبی یک دست را ایجاد کنند، همزن ها نیز جنس های گوناگونی دارند، البته شما می توانید از هر شیئی برای هم زدن مخلوط استفاده کنید مانند همزن های پلاستیکی، فلزی و شیشه ای. اما می خواهیم بررسی کنیم که آیا رزین به سطح اشیاء پلاستیکی می چسبند ؟

قبل از هر چیز بهتر است نگاهی به ترکیبات رزین بیندازیم و بدانیم این ماده چه ویژگی هایی دارد؟ رزین ها انواع گوناگونی دارند اما به طور کلی، در ابتدا یک مایع چسبنده است که اگر به آن دست بزنید حتما کشش و حالت چسبندگی آن را احساس می کنید. این ماده به مرور خشک شده و به جسمی بسیار سخت تبدیل می شود. رزین ها شامل انواع طبیعی و مصنوعی می باشند که هر نوع از آن ها ویژگی های خاصی دارند، رزین طبیعی خوب را می توان از درخت کاج تهیه میکنند که از مشخصه‌های ظاهری بوی تندش است. سرآغاز رزین مصنوعی از آنجایی شروع شد که از تصفیه پلیمرها و به تقلید از رزین های طبیعی توانستند این مایع را با ویژگی‌های دلچسبی چون پایداری، قابل پیش بینی و یکنواختی بدست بیاورند، اما یک ویژگی مشترک بین اکثر رزین ها قابلیت چسبندگی آن ها به سطوح مختلف است، طوری که، علاوه بر چسبیدن به دست ها قبل از خشک شدن، به اجسام گوناگونی نیز می چسبند. اما می خواهیم بدانیم این نوع از مواد می توانند به سطوح پلاستیکی مانند قالب ها و همزن ها یا دیگر وسیله های پلاستیکی بچسبند؟ اگر چنین است آیا می توان از این وسایل برای درست کردن رزین ها در خانه استفاده کنیم؟ با چه روش هایی می توانیم از چسبیدن رزین ها به اشیاء پلاستیکی جلوگیری کنیم و به راحتی از آن ها استفاده کنیم؟ اگر رزین ها به همه سطوح مانند قالب ها می چسبند، پس برای شکل دهی به آن ها باید چه روشی را در پیش بگیریم؟ آیا ممکن است کاری کنیم که رزین ها به سطوح نچسبند؟ برای انجام این کار باید چه کاری را انجام بدهیم ؟

در مورد قالب ها با جنس های مختلف باید گفت که به طور معمول قالب های شیشه ای شکننده هستند و برای جلوگیری از آسیب های مالی و جانی پیشنهاد می شود از قالب های پلاستیکی با جنس سیلیکون استفاده شود، اما این بدین معنا نیست که این مایع چسبنده در این مدل قالب ها چسبندگی و یا سهولت جدایی خوبی داشت باشند، در ادامه به مزیت های بیشتر این قالب ها و راه حل های جدا سازی محصول از قالب پلاستیکی و دیگر وسیله ها را با هم بررسی می کنیم همچنین امکان چسبیدن رزین ها به دیگر وسایل پلاستیکی را نیز بررسی خواهیم کرد .

 

 

 

همانطور که پیش تر بیان کردیم، بیشتر رزین ها چسبندگی عالی به سطوح مختلفی را دارند و می توانند به سطوح پلاستیکی نیز بچسبند، اما از بهترین قالب ها انواع سیلیکونی می باشند که جنسی شبیه به پلاستیک نرم دارند. البته قالب های پلاستیکی نیز وجود دارند که نسبت به قالب های شیشه ای عملکرد بهتری دارند و خطرات جسمی کمتری می توانند ایجاد کنند. این قالب ها طوری طراحی شده اند که چسبندگی کمتری با مخلوط رزین داشته باشند اما باز هم پیش می آید که هنگام خارج کردن رزین خشک شده، باز هم به قالب بچسبند و به راحتی خارج نشوند و یا گاها شکل رزین به هم بخورد و نتوان به درستی و تمام و کمال آن را خارج کرد. این اتفاقات دلایل خاصی دارند که به آن ها می پردازیم. یکی از دلایل این اتفاق وجود گرد و خاک در قالب ها می باشد طوری که این ذرات باعث چسبیدن مخلوط رزین به قالب می شود که پس از خشک شدن نیز این اتصال همچنان باقی می ماند و گاها باعث کنده شده دیواره قالب های سیلیکونی و خراب شدن آن ها می شود و یا باعث شده رزین شما نتواند به خوبی از قالب جدا شود و شکل خود را حفظ کند. خشک نشدن رزین ها از دیگر دلایل چسبیدن آن ها به قالب های شما می باشد، برای جلوگیری از این اتفاق بگذارید رزین به خوبی خشک شود تا بتوانید به راحتی آن را از قالب خارج کنید. مخلوط نکردن اجزای سازنده رزین به نسبت های معین نیز از دیگر دلایل چسبیدن مخلوط شما به قالب است، بنابر این بهتر است که نسبت ها و مقدار ها را برای تهیه مخلوط به خوبی رعایت کنید. وجود رطوبت در قالب نیز یکی ای دلایل چسبیدن مخلوط شما به قالب می باشد، پیشنهاد می شود که قبل از ریختن مواد داخل قالب ابتدا آن را شسته تا گرد و خاک داخل آن از بین برود، سپس با گاز استیریل آن را خشک کنید تا از چسبیدن مخلوط با دیواره قالب جلوگیری کنید. یکی دیگر از دلایل چسبیدن رزین به قالب، استفاده از حرارت زیاد برای خشک کردن مخلوط است که باعث شده قالب شما آب شود و با مخلوط داخل آن یکی شود، بدیهی است که خارج کردن آن دو بسیار سخت خواهد بود. خراب شدن قالب و خط و خش افتادن در آن از دیگر دلایل چسبیدن رزین به آن می باشد. خطوط ایجاد شده روی قالب ها باعث شده رزین در این خطوط بسیار ریز نفوذ کند و جدا کردن آن سخت باشد، برای جلوگیری از این اتفاق و نگهداری قالب ها به طور طولانی مدت، سعی کنید اشیاء تیز و برنده را از آن ها دور کنید و آن ها را در دسترس کودکان قرار ندهید .

ریختن مایع داغ و غلیظ رزین داخل قالب یکی از دیگر دلایل می باشد. قالب ها جنس ظریفی داشته و ریختن مایع داغ داخل آن نیز همانند حرارت زیاد باعث چسبیدن قالب و مایع به یکدیگر می شود، بنابر این توصیه می شود از مایع نیمه غلیط یا رقیق استفاده کنید و اجازه دهید کمی سرد شده و سپس در قالب بریزید .

اگر برایتان پیش آمد که رزین و قالب به سختی به هم چسبیده و جدا نمی شوند، برای جدا کردن و حفظ قالب خود، آن را داخل فریزر گذاشته و پس از مدتی آن را خارج کرده و مشاهده می کنید که رزین و قالب می توانند از هم جدا شوند، فقط توجه شود که دیگر از آن رزین نمی توانید استفاده کنید و باید آن را دور بیاندازید. اگر مخلوط داخل قالب کمی تر بود و به خوبی خشک نشده بود، برای جدا کردن آن ها از یکدیگر، سعی کنید گوشه ای از رزین را به آرامی بلند کنید و از آنجا روغن بچه را وارد دیواره و سطح بیرونی رزین کنید و اجازه دهید روغن تمام دیواره را مرطوب کند، برای پخش کردن روغن می توانید از حرکت آهسته دستانتان استفاده کنید. با این روش معمولا می توانید به راحتی قالب و رزین را از یکدیگر جدا کنید. به طور کلی چرب و روغن کاری کردن قبل از ریختن مخلوط برای راحت تر جدا کردن آن از قالب یکی از بهترین روش های جلوگیری از چسبیدن مخلوط به قالب است .

همزدن مایع رزین یکی از مراحل مهم برای تولید آن است که معمولا برای انجام این کار از همزن های برقی استفاده می شود و جنس بیشتر این همزن ها فلزی است. با این که هر مخلوط دیگری مانند مایع کیک هم به همزن ها می چسبند، رزین ها هم به انواع همزن های فلزی و پلاستیکی می چسبند و گریزی از این اتفاق نیست .

جدای همه ابزاری که هنگام تولید به رزین ها می چسبند، عده ای از افراد مایلند وسایل خانه خود مانند پلاستیک ها را با رزین ها مزین کنند. برای انجام این کار باید توجه داشته باشید که هر رزینی می تواند به سطوح بچسبد اما هر چقدر کیفیت آن بیشتر باشد چسبندگی بهتر انجام خواهد شد بنابر این خرید ماده باکیفیت اهمیت فراوانی دارد .

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments